בס"ד

גירושין בעקבות אלימות במשפחה

ישנם לא מעט זוגות כיום, אשר פונים להליך של גירושין בעקבות הנושא של אלימות במשפחה, אשר הפך ל"מנת חלקם" של לא מעט משפחות, לצערנו.

לעיתים אלימות מתפרצת כבר בתחילת מערכת היחסים ולעיתים רק לאחר תקופה ארוכה של נישואין, הכל בהתחשב בנסיבות כמובן. אולם, חשוב לזכור כי כל אלימות שלא תהיה היא נחשבת לאסורה הן על פי אמות מוסר והן על פי החוק.

מלבד האלטרנטיבה של פנייה להליך של גירושין, במקרים של אלימות במשפחה, ישנן אלטרנטיבות נוספות שהנן אלטרנטיבות טיפוליות.

אלטרנטיבות אלו, מאפשרות למעשה, לבן הזוג האלים לעבור תהליך טיפולי של החלמה ושיקום, על מנת שלבסוף יוכל לחזור לחיק משפחתו מבלי שנאלץ לפנות להליך של גירושין.

יחד עם זאת ולעומת זאת, במצב דברים בו, בן הזוג האלים לא מוכן לפנות להליך טיפולי ושיקומי, או אז ככל הנראה בן הזוג הסובל מן האלימות יפנה להליך של גירושין.

בטרם הפניה להליך של גירושין, קרוב לודאי שבן הזוג הסובל מאלימות יפנה לגורמים המטפלים בבעיות של אלימות כגון : משטרה ובתי משפט.

למעשה, בן זוג ו/או כל בן משפחה אשר נחשף לאלימות כזו או אחרת, יכול לפנות בבקשות מתאימות לבתי המשפט ולקבל סעדים זמניים אשר ירחיקו בתחילה את סבן הזוג האלים. כך למשל, בהתאם לחוק למניעת אלימות במשפחה, ניתן לבקש מבית המשפט צו הגנה אשר ירחיק את בן הזוג האלים מן הבית לתקופה מסוימת. במסגרת אותה תקופה, הצדדים יהיו בפיקוח של הרווחה, אשר בסוף התקופה יחוו דעתם בדבר המשכו של צו ההגנה ויתנו תסקיר לבית המשפט אשר נתן את הצו.

בנוסף לכל האמור, יש לציין גם כי, ישנם בני זוג אשר במסגרת ניהולו של הליך גירושין, מעלילים על בני זוגם ופונים בבקשות סרק לבתי המשפט, באמתלות של אלימות במשפחה. זאת רק על מנת לקנות יתרון דיוני בכל הקשור לניהולו של אותו הליך גירושין ובכל הנושאים אשר דנים בהם במסגרת ניהולו של הליך גירושין. אולם, בתי המשפט ערים לתופעה זו, ועושים כל שביכולתם על מנת להוקיע התנהלות חסרת תום לב זו, מן השורש.

לסיכום, במצב דברים בו הנכם חווים אלימות כזו או אחרת מבני זוגכם, בין אם במסגרת ניהולו של הליך גירושין ובין אם לאו (אלימות במשפחה יכולה להיחשב כעילת גירושין מוכרת בדין העברי לצורך הגשת תביעת גירושין), חשוב עד מאוד כי, תפנו לגורמים המקובלים בבקשה לסייע לכם להפסיק את אותה אלימות. במצב דברים בו הנכם חווים אלימות במשפחה, מוטב גם כי, תפנו לעורך דין הבקיא בתחום של דיני משפחה, על מנת שזה יוכל לסייע לכם בהשגת ההגנות המגיעות לכם.