טיפים למתגרש

בטרם תחליטו לפנות להליכי גירושין חשוב כי תדעו מול מי אתם עומדים והאם הרצון לנקוט בהליכי גירושין הנו רצון חד צדדי, או הנו רצון משותף (שאז אותו הליך גירושין יתנהל על דרך ההסכמה וניתן יהיה לנסח הסכם גירושין בעבור הצדדים).

עצם קבלת ההחלטה לפנות להליך של גירושין הוא אינו דבר פשוט ואף ניתן לומר כי קבלת החלטה בדבר פנייה להליך של גירושין היא אחת ההחלטות הקשות ביותר שעלינו לקחת במהלך חיינו.

על כן, בראש ובראשונה, חשוב כי תהיו שלמים עם החלטתכם לפנות להליך של גירושין, לאחר שהגעתם למסקנה כי, עשיתם כל שביכולתכם על מנת לשקם את קשר הנישואין לרבות פנייה ליועצים זוגיים.

כאמור, ישנן שתי אלטרנטיבות עיקריות לפנות להליך של גירושין. האחת, הנה פנייה להליך של גירושין בדרך של פנייה לערכאות שיפוטיות, והשניה הנה פנייה להליך של גירושין בדרך של חתימה על הסכם גירושין (שהנה האלטרנטיבה שנחשבת ליעילה ונעימה יותר לדעת רב המתגרשים).

במידה ואין לכם ברירה אלא לפנות להליך של גירושין בדרך של פנייה לערכאות שיפוטיות, הרי שישנן כמה עצות חשובות שעליכם להפנים בטרם תנקטו בהליכי גירושין :

 1. מומלץ מאוד להתייעץ עם עורך דין גירושין – פנייה להתייעצות עם עורך דין גירושין הבקיא בתחום של דיני משפחה, הנה מאבני היסוד של בניית אסטרטגיית גירושין. שכן, עורך דין גירושין, יוכל להעריך את סיכויי תביעתכם מבלי להשלות אתכם וכן יוכל לסייע לכם לבנות אסטרטגיית גירושין שהנה הנכונה ביותר עבורכם ולהוביל בעבורכם את אותו הליך גירושין.

 2. חוות דעת שניה מעורך דין גירושין בטרם נקיטת הליכי גירושין – במצב דברים בו, פניכם מועדות להליך גירושין מורכב ומסובך (היות ומעורבים עניינים רבים הכרוכים מעצם טיבם וטבעם בהליך של גירושין לרבות מזונות ילדים, מזונות אישה, משמורת ילדים, הסדרי ראייה, חלוקת רכוש רב וכד') הרי שחוות דעת נוספת מעורך דין גירושין הנה הכרחית. שכן, להליך גירושין ישנן השלכות שלעיתים יכולות להיות הרות גורל בעבורכם.

 3. בדקו האם בכל זאת קיימת אפשרות לסיים את מערכת הנישואין בדרך של חתימה על הסכם גירושין בסיועו של מגשר – כאמור, רבים מהזוגות אשר חוו הליך של גירושין, העידו כי חתימה על הסכם גירושין, הנה האלטרנטיבה הנעימה והיעילה ביותר משום שבכך הם חסכו זמן רב של התדיינויות משפטיות, כסף רב (שכן עלויות של עריכת הסכם גירושין הנן זולות בהרבה מעלויות של ניהול תיק גירושין) והכי חשוב, בדרך של חתימה על הסכם גירושין הצדדים הצליחו לשמר מערכת יחסים תקינה עבור ילדיהם המשותפים מאחר וסיימו את מערכת הנישואין כמעט ללא רגשות כעס וטינה. יחד עם זאת חשוב מאוד, כי בטרם תפנו להליך של גישור, תדעו מול מי אתם עומדים על מנת שניסיונכם לפנות להליך של גישור לא ישמש לכם לרועץ במידה ותיאלצו לפנות להליך של גירושין בדרך של פנייה לערכאות שיפוטיות (על כן, במצב דברים זה, חשוב כי בכל מקרה תתייעצו עם עורך דין גירושין אשר יוכל לסייע לכם בקריאת המפה).

 4. במצבים מסוימים כדאי יהיה לנצח ב"מרוץ הסמכויות" – ישנם עניינים הנובעים מעצם טיבם וטבעם בהליך של גירושין לרבות עניינים של מזונות אישה, משמורת, הסדרי ראיה וכן חלוקת רכוש, בהם ישנה סמכות שיפוט מקבילה הן לבתי המשפט לענייני משפחה והן לבתי הדין הרבניים. משכך, לעיתים, קיימת חשיבות רבה, למי פותח קודם בהליכים תוך שהוא מגיש את תביעתו לערכאה המתאימה לו.

 5. אל תשמעו לעצות של מנוסים שכבר עברו הליך של גירושין –  כל תיק גירושין שונה במהותו ובתכליתו מתיק גירושין אחר, שכן, לכל תיק יש את הנסיבות שלו. משכך, חשוב מאוד לא להישמע לעצות של כל אותם אלו שכבר עברו הליך של גירושין מאחר ויכול מאוד להיות שהעצות שתקבלו יהיו נכונות לאותם אנשים אך לא לכם. כל תיק של גירושין, הנו תיק בפני עצמו אשר יש לבחון ולשקול את הצעדים בו בהתאם
  לנסיבות האישיות שלכם.

 6. צאו תמיד מנקודת הנחה שבני הזוג שלכם, מתעדים כל צעד שלכם בין אם בצילום ובמעקב ובין אם בהקלטות – במידה והגעתם למסקנה כי אין מנוס מלפנות להליך של גירושין בדרך של פניה לערכאות שיפוטיות, קחו בחשבון כי גם בני הזוג שלכם הולכים להתייעץ עם עורך דין גירושין. כמו כן, על מנת לפתוח בהליך של גירושין יש לגולל בכתב התביעה עילות גירושין אשר מוכרות בדין העברי, ואחת הדרכים לאסוף ראיות שיוכיחו את אותן עילות גירושין, הנה להקליט את בן הזוג וכן לתעד אותו במצבים אשר עלולים להתפרש כעילות גירושין. משכך, עליכם לקחת בחשבון כי בן זוגכם מתעד כל צעד שלכם בכדי שתביעתו לגירושין תהיה מגובה בראיות.

 7. אסור לנקוט באי אילו צעדים של אלימות – אומנם הליך של גירושין, הנו הליך קשה ומרכב ולעיתים אף יכול להביא אותנו למצב של חוסר אונים ותסכול. אולם, בכל מקרה אין לנקוט בצעדים של אלימות כנגד בן הזוג שלכם, גם אם לדעתכם הוא עושה מצידו כל שיכול על מנת לאמלל אתכם והוא משחיר את פניכם על לא עוול. דעו כי, בתי המשפט ובתי הדין, מתייחסים בחומרה רבה לכל הנושא של אלימות במשפחה.
  וכנגד בני זוג אלימים ניתנים סעדים לא קלים. מעבר לכך, זכרו כי לנקיטת צעדים אלימים יש השלכות פליליות אשר עלולה להוביל אתכם למצב של מאסר. בכל מקרה אלימות היא אינה פיתרון!!! כמו כן, דעו כי במידה ובן זוגכם נוקט נגדכם בצעדים אלימים עליכם לפנות לגורמים ולרשויות המטפלות בעניין לרבות משטרת ישראל ושרותי הרווחה.

 8. דאגו להסדיר את כל ענייני הרכוש מבעוד מועד- נושא של חלוקת רכוש, הנו חלק בלתי נפרד מהליך של גירושין, אשר בגינו יוגשו תביעות ולתוצאותיהן של תביעות אלו יהיו לא מעט השלכות על עתידכם הכלכלי. לכן, עליכם לדואג מבעוד מועד, לכך שבני הזוג שלכם לא ינקטו בפעולות כאלה או אחרות של העלמת רכוש.

 9. אל תערבו את הילדים בהליך של הגירושין – הם לא אשמים –  בבואכם לנקוט בהליכי גירושין, זכרו תמיד כי, הילדים המשותפים אוהבים את שניכם באותה המידה, ואותו הליך גירושין הוא אינו פשוט גם בעבורם משום שהם מרגישים כי הם נקרעים בין שני העולמות. לכן, עשו מצידכם כל שתוכלו על מנת לא לשתף את הילדים בהליכי הגירושין ובכך תמזערו בעבורם את הנזקים עד כמה שניתן.

 10. קיימת אף חשיבות לעריכת צוואה במסגרת ניהול הליך של גירושין – מאחר ולעיתים הליך של גירושין יכול להיות ארוך ומייגע, חשוב כי תדעו שעד שלא התגרשתם, בהתאם לחוק הירושה בני הזוג שלכם נחשבים ליורשים שלכם על פי דין. משכך, במידה ואינכם מעוניינים כי בן הזוג שלכם יירש אתכם, חשוב כי תערכו צוואה מבעוד מועד, למקרה וחלילה תלכו לעולמכם בטרם הספקתם להתגרש, וכך תוכלו להבטיח כי את חלקכם ברכוש המשותף יירשו רק אותם האנשים אשר אתם מעוניינים כי יירשו אתכם.

כאמור, הליכי גירושין לעיתים יכולים להיות ארוכים ומייגעים ולעיתים להסתיים במהרה ובדרכי נועם, הכל תלוי במול מי אתם עומדים. על כן, חשוב מאוד כי בטרם תפנו להליך של גירושין כזה או אחר, בכל מקרה, תתייעצו עם איש מקצוע המנוסה בתחום של גירושין, אשר יוכל לסייע לעבור את התהליך בדרך שתהא הכי נכונה בעבורכם.