ניהול הליך גירושין

במצבים בהם חיי הנישואין של בני זוג עולים על שרטון או מגיעים ל"מבוי סתום", נראה כי לא תהיה ברירה אלא לפתוח בהליך של גירושין.

כל אותם אלו שעברו הליך גירושין, יעידו כי, ככל שלמי מהצדדים יהיו ביד יותר "קלפים" כנגד הצד השני, כך סיכוייו לצאת מהליך הגירושין, כשידו על העליונה יהיו גבוהים.

אם החלטתם/ן כי ברצונכם/ן לנהל הליך של גירושין ללא פשרות, הרי שקיימת חשיבות רבה למידע ולאיסוף הראיות כנגד אותו בן/בת זוג אשר ממנו/ה ברצונכם להתגרש. שכן, אלו יכולים לשמש לאבן יסוד בניהול תיק הגירושין. 

"פירוק החבילה" הוא אינו דבר פשוט ויש אף ל"פירוק החבילה" גם לא מעט השלכות. אך אם החלטתם/ן שכבר אין מנוס, אז העניינים שעימם תיאלצו להתמודד במסגרת כלל ההליך הקרוי גירושין הנם : ענייני הגט, ענייני חלוקת רכוש, ענייני אחריות הורית כלפי ילדיכם, ענייני זמני שהות עם ילדיכם, ענייני דמי מזונות לרבות מזונות ילדים ומזונות אישה, וקיימת עוד רשימה ארוכה אשר יכולה לכלול בתוכה, בין היתר, הליכי ביניים של צווי מניעה, צווי הגנה וסעדים נוספים.

לאור העובדה שניהול הליך של גירושין, הנו נושא מורכב וחשוב ביותר, אשר לתוצאותיו של ההליך יש השפעות שלעיתים הנן הרות גורל, חשוב מאוד לתכנן את ההליך בצורה שתביא הן לגט המיוחל והן לתוצאות המיוחלות בעניינים הנובעים מהליך של גירושין, כאמור.

לניהול הליך של גירושין, אשר בסיומו, יושגו התוצאות המיוחלות, קוראים "אסטרטגיית גירושין מנצחת". אם חיי הנישואין שלכם אינם כפי שהיו בהתחלה והניסיונות לפתור את הבעיות בדרכים מקובלות לא צלחו, כנראה שאין ברירה אלא להתחיל בהליך גירושין, ולעיתים רצוי, שהצעד הראשון יעשה על ידכם.

בסיומו של הליך גירושין, למעשה, בני הזוג סיימו את קשר הנישואין ביניהם והם יכולים לפתוח בחיים חדשים, ובמרבית המקרים גם מוצלחים יותר. 

על מנת שניתן יהיה לפתוח בחיים חדשים ולהינשא פעם שנייה, על פי הדין העברי, יש לסיים קודם את קשר הנישואין הישן, תוך ניהול הליך גירושין, כשהגושפנקא הסופית לסיומו של ההליך הנה מתן גט מאת הבעל וקבלת גט על ידי האישה.

ניהול הליך של גירושין וניהול של העניינים הנובעים מעצם ההליך, יכול להתבצע הן בטריבונל הקרוי בית משפט לענייני משפחה והן בטריבונל הקרוי בית דין רבני, כאשר ישנם עניינים שהנם רק בסמכותו הייחודית של בית משפט לענייני משפחה ועניינים שהם רק בסמכותו הייחודית של בית דין רבני.

במרבית מהמקרים של גירושין, ישנה חשיבות רבה לגבי הטריבונל המשפטי (בין אם בית משפט לענייני משפחה ובין אם בית הדין הרבני). הכוונה היא לכך, שקיימת חשיבות רבה לגבי מי מגיש ראשון את תביעותיו ולאיזה טריבונל משפטי. ל"תחרות" זו קוראים "מרוץ סמכויות" או "מרוץ הסמכויות", כלומר, מרוץ בין הצדדים, אשר המנצח בו, למעשה, קנה לעצמו את הזכות לנהל את ההליך באותו טריבונל משפטי אליו הגיש את תביעותיו. 

כאן המקום לציין כי, על מנת שאסטרטגיית הגירושין שלך, אכן תהיה אסטרטגיית גירושין מנצחת, עליך לפנות לעו"ד מומחה מתחום דיני המשפחה.

חשוב לא פחות, להימנע משאננות יתר, תוך שאתם סומכים על האינטואיציות שלכם (שלעיתים מטעות) לפיהן, בן הזוג שלכם טרם פתח בהליך של גירושין. שכן, כאמור לעיל, לעיתים ניצחון במרוץ שבין הסמכויות, הנו ניצחון שאף יכול להוביל את כל מהלך הגירושין באופן שכף המאזניים תיטה לצד שלכם. 

טקס הגירושין עצמו, קרוי גם טקס הגט, בטקס זה, הבעל מגרש את האישה ואילו האישה מקבלת את הגט. מרגע שבו האישה מקבלת את הגט, על פי הדין העברי, היא מותרת לכל אדם אחר (למעט כהן).

עוד חשוב לציין, כי את טקס הגט בהליך של גירושין, יש לבצע בהסכמת שני הצדדים. אולם, קיימת גם האפשרות לכפות על מי מהצדדים להתגרש במידה ותוכח על ידי מי מהם עילת גירושין שהנה עילת גירושין המוכרת בדין העברי. 

לאחר שגיבשתם לעצמכם עמדה בדבר הרצון לפתוח בהליך של גירושין, חשוב מאוד כי תפנו לפגישת ייעוץ אצל עורך דין, שהנו בקיא בתחום, על מנת שזה יוכל לסייע לכם לפתח אסטרטגיית גירושין שתתאים לנסיבות האישיות שלכם, ביסודיות ובמקצועיות, תוך שימת דגש על הנסיבות האישיות שלכם. שכן, בניהול הליכים הקשורים לענייני משפחה, יש לבחון כל מקרה לגופו, על מנת שניתן יהיה לפתח אסטרטגיית גירושין מנצחת.