בס"ד

פנייה לטיפול זוגי בטרם הפניה להליך גירושין

ישנם לא מעט זוגות אשר החליטו בשל סיבות כאלה ואחרות לפנות להליך של גירושין, אולם בטרם החלטתם לעשות כן, החליטו לפנות קודם לטיפול זוגי, על מנת לדעת ולהיות שלמים עם עצמם שעשו כל שיכלו מצידם על מנת לא לפרק את התא המשפחתי ולא לפנות להליך של גירושין.

למעשה, טיפול זוגי, מטרתו לסייע לצדדים להתגבר על הבעיות שנוצרו במהלך חיי הנישואין לרבות בעיות של אמון, תוך ניסיון לסייע לצדדים להכיל האחד את השניה בדרך של הקשבה ואמפטיה.

היינו, המטרה היא לסייע לצדדים להבין האחד את השניה תוך ניסיון לשקם את הקשר או לחילופין להבין האחד את השניה תוך ניסיון לסייע לצדדים לפנות להליך של גירושין בדרך של הסכמה ודרכי נועם עד כמה שניתן.

והרי, הליך של גירושין הינו הליך לא פשוט ולעיתים אף כואב, מאחר והליך של גירושין לרוב מסמל עבור הצדדים סוף של עידן חיי המשפחה. מה גם שבמסגרת ניהולו של הליך גירושין, כזה או אחר (גירושין בהסכמה או גירושין בדרך של פנייה לערכאות שיפוטיות), צפים לא מעט רגשות כגון כעס, עצב, פחד וחוסר אונים.

על כן, מטרתו של הטיפול לסייע לצדדים גם להתמודד עם התחושות המלוות את הצדדים במסגרת ניהולו של אותו הליך גירושין, במידה ולבסוף החליטו כי אין להם מנוס אלא לפנות להליך זה (גירושין) וכי אין הם מעוניינים לשקם את מערכת הנישואין שלהם.

והטיפול לרב מסייע לצדדים לסיים את מערכת היחסים ביניהם (תוך פנייה להליך של גירושין) באופן שימזער, עד כמה שניתן, את הנזקים אשר עלולים להיגרם לילדים המשותפים כתוצאה מפירוק התא המשפחתי, תוך שהצדדים לומדים לתקשר האחד עם השניה באופן תקין עד כמה שניתן. שכן, הצדדים אומנם פונים להליך של גירושין ומתגרשים זה מזו, אך הן הם מתגרשים מתפקידם המשותף כהורים לילדיהם המשותפים.

בנוסף, רבים העידו כי, החשיבות של יעוץ זוגי גם במסגרת ניהולו של הליך גירושין, ערכה רב, היות והטיפול מסייע לצדדים להבין את הטעויות שלהם על מנת שלא יחזרו עליהן במערכת הזוגית הבאה.

מה גם שבשנים האחרונות, גברה המודעות בקרב בני זוג, שבתי הדין הרבניים עושים כל שעולה על ידם לעזור לצדדים לשקם את מערכת הנישואין ביניהם, במיוחד כאשר מונחת לפניהם תביעת שלום בית.

לסיכום, בטרם תפנו להליך כל דרסטי של פירוק התא המשפחתי ופנייה להליך של גירושין, חשוב כי תמצו את כל הכלים העומדים לרשותכם לשם בדיקת האפשרויות לשיקום מערכת הנישואין ושמירה על התא המשפחתי, על מנת שבבוא העת תוכלו להיות שלמים עם עצמכם ועם החלטתכם לפנות להליך של גירושין.